Paolo Chiesi uhonorowany tytułem doktora honoris causa Karolinska Institutet

Strona główna > > Paolo Chiesi...

Authorize the processing of personal data
Edit email address
Invalid email
Email Sent
Authorize the processing of personal data
Data: 20/05/2019

Paolo Chiesi uhonorowany tytułem doktora honoris causa Karolinska Institutet

Paolo Chiesi został wyróżniony w uznaniu za długoletnie zaangażowanie w leczenie zaburzeń oddychania u wcześniaków. Ceremonia nadania doktoratu odbędzie się 10 maja w ratuszu w Sztokholmie.

 

Sztokholm, 10 maja 2019 r. – Chiesi Farmaceutici, międzynarodowy koncern farmaceutyczny prowadzący działalność badawczą (Grupa Chiesi), z dumą informuje, że Paolo Chiesi, wice-prezes Grupy Chiesi, został uhonorowany tytułem doktora honoris causa w uznaniu za długoletnie zaangażowanie w leczenie zaburzeń oddychania u wcześniaków. Ceremonia nadania doktoratu będzie miała miejsce w Sali Błękitnej ratusza w Sztokholmie, w której odbywa się też coroczna gala wręczenia Nagród Nobla. Tytuł doktora honoris causa Karolinska Institutet (KI) jest nadawany absolwentom, którzy wnieśli istotny wkład w rozwój nauki, ludzkości lub samego uniwersytetu, bądź też w inny sposób wspierali działalność badawczo-rozwojową w dziedzinie nauk KI, ale nie otrzymali doktoratu.


„Jestem zaszczycony, że tytuł doktora przyznał mi jeden z najbardziej prestiżowych i szanowanych uniwersytetów medycznych na świecie. Jest to też wspaniała okazja, by ponownie spotkać się w Sztokholmie z najwybitniejszymi naukowcami, z którymi współpracowałem w latach 80. Nasza współpraca trwała wiele lat, w ciągu których staliśmy się bliskim przyjaciółmi.” – powiedział Paolo Chiesi.


Leczenie ratujące życie wcześniaków. Paolo Chiesi został wyróżniony ze względu na długoletnie zaangażowanie w opracowanie leku Curosurf® stosowanego w leczeniu zespołu zaburzeń oddychania u wcześniaków, stworzonego przez dwóch badaczy na uniwersytecie Karolinska Institutet w latach 80 ubiegłego wieku. Curosurf zawiera naturalny surfaktant (czynnik powierzchniowo czynny), który został wyekstrahowany ze świńskich pęcherzyków płucnych przez Tore Curstedta i Bengta Robertsona. Nazwa leku pochodzi od nazwisk badaczy (Cu – Curstedt, Ro – Robertson) i nazwy „surfaktant” (surf). Niedobór surfaktantu, naturalnej substancji wytwarzanej w płucach, u wcześniaków może prowadzić do trudności w oddychaniu, niedotlenienia, a nawet zgonu.


Po pierwszym próbnym podaniu leku dziecku z poważnymi zaburzeniami oddychania, które udało się wyleczyć, badacze postanowili nawiązać współpracę z sektorem farmaceutycznym, aby wprowadzić lek do masowej produkcji. To wówczas nawiązali współpracę z Chiesi Farmaceutici i znaleźli sojusznika w osobie Paolo Chiesi. Dr Chiesi był wówczas dyrektorem ds. badań i rozwoju Chiesi Farmaceutici S.p.A i podjął decyzję o zainwestowaniu w projekt. Od tego czasu Curosurf® zastosowano u ponad 4 milionów wcześniaków. Lek jest dostępny w 97 krajach.

 

Dalsze badania przyniosły nowe sukcesy. Chiesi nadal wspiera badania i organizuje międzynarodowe spotkania naukowe, kontynuując współpracę naukową, która trwa od wczesnych lat 80 ubiegłego wieku, nawet po wprowadzeniu Curosurf na rynek. W efekcie tych badań opracowano doskonalsze i mniej inwazyjne metody podawania surfaktantu. Trwają też prace nad surfaktantem syntetycznym.

Ceremonia nadania tytułu doktora honoris causa odbyła się 10 maja w słynnej Sali Błękitnej (w której odbywa się też gala wręczenia Nagród Nobla) w ratuszu w Sztokholmie i została zwieńczona uroczystą kolacją w Złotym Teatrze.


Kliknij tutaj, aby wyświetlić informację Karolinska Institute o nadaniu tytułu.

 

###

 

O Grupie Chiesi
Międzynarodowa Grupa Farmaceutyczna Chiesi, z siedzibą w Parmie we Włoszech, prowadzi działalność w 27 krajach i jest obecna na rynku farmaceutycznym już od ponad 80 lat. Chiesi prowadzi badania, opracowuje i wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązania farmaceutyczne stosowane w leczeniu chorób układu oddechowego, w medycynie specjalistycznej i w leczeniu chorób rzadkich. Centrum Badań i Rozwoju Chiesi mieści się w Parmie (Włochy) i współpracuje z 6 innymi kluczowymi ośrodkami badań i rozwoju Grupy we Francji, Stanach Zjednoczonych, Zjednoczonym Królestwie i Szwecji, prowadząc programy badań przedklinicznych, klinicznych i rejestracyjnych. Grupa zatrudnia około 5700 pracowników. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.chiesi.com