Strona główna > > AKCJA SPOŁECZNEJ...

Authorize the processing of personal data
Edit email address
Invalid email
Email Sent
Authorize the processing of personal data

AKCJA SPOŁECZNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI BIZNESU: ŚWIETLICA TPD PRZY UL. GROCHOWSKIEJ 259A W WARSZAWIE – 10 SIERPNIA 2018

Data: 13/08/2018

W tym roku trzeci raz zaangażowaliśmy się w wolontariat pracowniczy Chiesi Poland. Nasze działania wpisują się szeroko zakrojoną działalność charytatywną całej firmy Chiesi.

Przypomnę, że naszą MISJĄ jest wdrożenie wśród pracowników Chiesi Poland idei dzielenia się swoim czasem i zaangażowaniem we wspólnej, integrującej zespół pracy na rzecz młodych ludzi w trudnej sytuacji społecznej.

WIZJA, która nam przyświeca to wyrównanie szans na dobry start młodych ludzi, którzy z różnych przyczyn zostali pozbawieni naturalnego wsparcia w rodzinie. Pomagamy, aby potrafili samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczone przez siebie cele, myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości. Mają bowiem takie samo prawo, jak ich rówieśnicy, by spróbować odnieść sukces na miarę własnych możliwości oraz by jak najlepiej wykorzystać szanse, które przyniesie im przyszłość. Stąd też jasno określony CEL, według którego działamy, czyli dedykowanie czasu i wspólne działanie na rzecz wybranej grupy zagrożonej wykluczeniem społecznym (dzieci z placówek opiekuńczo – wychowawczych, świetlice środowiskowe, ośrodki rehabilitacyjne, szkoły z terenów niedoinwestowanych).

Dlatego tym razem zdecydowaliśmy się naszą energię i czas zaangażować w remont  świetlicy TPD przy ul. Grochowskiej 259a w Warszawie. Placówka działa już 18 lat, w centrum Grochowa – jednej z najstarszych części miasta położonych po prawej stronie Wisły. Niewielki budynek otacza ogród o powierzchni ok. 2000m2 , który został doposażony w urządzenia zabawowe dla dzieci oraz elementy siłowni plenerowej.

Z pomocy Świetlicy korzysta około 30 dzieci i młodzieży  w wieku od 6 do 18 lat z całego rejonu Grochowa. Żyją w trudnych warunkach socjalnych, doznają przemocy, borykają się z problemami edukacyjnymi, sprawiają problemy wychowawcze. Do placówki uczęszczają również dzieci samotnie wychowujących mam oraz z rodzin rozbitych i o niskim statusie materialnym.

Codzienne zadania tego miejsca to pomoc w odrabianiu lekcji, wsparcie edukacyjne, wspieranie w rozwijaniu pasji i zainteresowań.  We współpracy z Centrum Promocji Kultury, świetlica organizuje dodatkowe zajęcia: artystyczne, wokalne oraz nauki gry na gitarze. Dzieci mogą tu zjeść ciepły lub zimny posiłek. W placówce na co dzień pracuje  2 wychowawców, pomoc wychowawcy i kierownik oraz doraźnie na kilka godzin w tygodniu - instruktorzy. Świetlica działa od poniedziałku do piątku, w godzinach 14.00 -19.00 oraz okazyjnie w weekendy w zależności od potrzeb.

W tegorocznej organizacji i prowadzeniu akcji pomagała nam firma Kunst, a zakres naszych działań był dosyć szeroki:

  1. Malowanie sali artystycznej, ok. 85 m2 -
  2. Malowanie kuchni i 2 łazienek - w sumie 60 m2
  3. Sadzenie roślin jadalnych w miejscu powstającego ogrodu zimowego
  4. Skręcenie regałów na książki
  5. Zmontowanie podestów teatralnych (scenicznych)
  6. Zmontowanie basenu rozporowego w ogrodzie

W piękny, upalny, sierpniowy poranek - w ogrodzie Świetlicy stawiliśmy się pokaźną grupą, do której w tym roku dołączyło więcej pracowników terenowych, niż ostatnio. Podzieliliśmy się szybko na zespoły, które rozpoczęły pracę, a później zmieniały skład i zakres swoich robót, w czasie kilku godzin wytężonej pracy.

Z dużą werwą zajęliśmy się przygotowaniem do malowania i malowaniem specjalnej sali artystycznej, gdzie wychowankowie przygotowują przedstawienia, samodzielnie wykonują ozdoby i niewielkie upominki. W tym miejscu wspólnie i rodzinnie celebruje się wszelkie tradycje, święta i specjalne okazje.

 

CSR1

Do występów artystycznych najlepiej nadaje się „scena”. Z braku miejsca na stałą jej lokalizację, zrobiliśmy dzieciom ruchome podesty teatralne z europalet, obitych wykładziną. W ten sposób zawsze będzie można scenę rozłożyć i wyjść na nią - w czasie uroczystości.

CSR2

Marzeniem dzieci – szczególnie w tak upalne lato – była możliwość korzystania z basenu. Nie zawsze jednak można szybko dojechać do takiego miejsca. Dlatego wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom i zorganizowaliśmy kąpielisko w ogrodzie. Montowaniem basenu zajęła się najbardziej pomysłowa ekipa i instrukcja montażu prawe nie była potrzebna😊. Później czekaliśmy aż basen wypełni się wodą, ale z powodu imponującego rozmiaru – na kąpiel tego dnia nie mogliśmy liczyć …

CSR3

Dodatkowym wyposażeniem pomieszczeń zajęła się inna silna grupa. Zmontowali szybciutko regały na książki i dołączyli do pozostałych, pomagając w innych zadaniach.

CSR4

Wysoka temperatura dawała nam się we znaki, dlatego z wielką przyjemnością zasiedliśmy do wspólnego posiłku regeneracyjnego na świeżym powietrzu. Smakowało wybornie…

CSR5

Zadania, których podjęliśmy się okazały się wymagające, ponieważ wałki, pędzle, farby nie goszczą w naszych dłoniach na co dzień. Konstrukcja basenu to również wyjątkowa praca. Ale stanęliśmy na wysokości zadania, pomalowaliśmy – w tempie ekspresowym- pokój i dwie łazienki. Sprawnie poszło skręcanie regałów i sadzenie roślin, dlatego zaczęliśmy jeszcze malować ogrodzenie…

„Robota paliła” nam się w rękach, jak mówili pomagający nam w organizacji przedstawiciele firmy Kunst i pracownicy Świetlicy.

Wiem, że sezon urlopowy lub obowiązki zawodowe uniemożliwiły niektórym włączenie w tę akcję. Dziękuję więc wszystkim obecnym za zaangażowanie, włożony wysiłek i pozytywną energię w czasie pracy, a tym którzy nie mogli za wyrażaną chęć udziału w kolejnych takich przedsięwzięciach.