Strona główna > > Paolo Chiesi...

Authorize the processing of personal data
Edit email address
Invalid email
Email Sent
Authorize the processing of personal data

Paolo Chiesi uhonorowany tytułem doktora honoris causa Karolinska Institutet

Data: 20/05/2019

Paolo Chiesi uhonorowany tytułem doktora honoris causa Karolinska Institutet

Paolo Chiesi został wyróżniony w uznaniu za długoletnie zaangażowanie w leczenie zaburzeń oddychania u wcześniaków. Ceremonia nadania doktoratu odbędzie się 10 maja w ratuszu w Sztokholmie.

 

Sztokholm, 10 maja 2019 r. – Chiesi Farmaceutici, międzynarodowy koncern farmaceutyczny prowadzący działalność badawczą (Grupa Chiesi), z dumą informuje, że Paolo Chiesi, wice-prezes Grupy Chiesi, został uhonorowany tytułem doktora honoris causa w uznaniu za długoletnie zaangażowanie w leczenie zaburzeń oddychania u wcześniaków. Ceremonia nadania doktoratu będzie miała miejsce w Sali Błękitnej ratusza w Sztokholmie, w której odbywa się też coroczna gala wręczenia Nagród Nobla. Tytuł doktora honoris causa Karolinska Institutet (KI) jest nadawany absolwentom, którzy wnieśli istotny wkład w rozwój nauki, ludzkości lub samego uniwersytetu, bądź też w inny sposób wspierali działalność badawczo-rozwojową w dziedzinie nauk KI, ale nie otrzymali doktoratu.


„Jestem zaszczycony, że tytuł doktora przyznał mi jeden z najbardziej prestiżowych i szanowanych uniwersytetów medycznych na świecie. Jest to też wspaniała okazja, by ponownie spotkać się w Sztokholmie z najwybitniejszymi naukowcami, z którymi współpracowałem w latach 80. Nasza współpraca trwała wiele lat, w ciągu których staliśmy się bliskim przyjaciółmi.” – powiedział Paolo Chiesi.


Leczenie ratujące życie wcześniaków. Paolo Chiesi został wyróżniony ze względu na długoletnie zaangażowanie w opracowanie leku Curosurf® stosowanego w leczeniu zespołu zaburzeń oddychania u wcześniaków, stworzonego przez dwóch badaczy na uniwersytecie Karolinska Institutet w latach 80 ubiegłego wieku. Curosurf zawiera naturalny surfaktant (czynnik powierzchniowo czynny), który został wyekstrahowany ze świńskich pęcherzyków płucnych przez Tore Curstedta i Bengta Robertsona. Nazwa leku pochodzi od nazwisk badaczy (Cu – Curstedt, Ro – Robertson) i nazwy „surfaktant” (surf). Niedobór surfaktantu, naturalnej substancji wytwarzanej w płucach, u wcześniaków może prowadzić do trudności w oddychaniu, niedotlenienia, a nawet zgonu.


Po pierwszym próbnym podaniu leku dziecku z poważnymi zaburzeniami oddychania, które udało się wyleczyć, badacze postanowili nawiązać współpracę z sektorem farmaceutycznym, aby wprowadzić lek do masowej produkcji. To wówczas nawiązali współpracę z Chiesi Farmaceutici i znaleźli sojusznika w osobie Paolo Chiesi. Dr Chiesi był wówczas dyrektorem ds. badań i rozwoju Chiesi Farmaceutici S.p.A i podjął decyzję o zainwestowaniu w projekt. Od tego czasu Curosurf® zastosowano u ponad 4 milionów wcześniaków. Lek jest dostępny w 97 krajach.

 

Dalsze badania przyniosły nowe sukcesy. Chiesi nadal wspiera badania i organizuje międzynarodowe spotkania naukowe, kontynuując współpracę naukową, która trwa od wczesnych lat 80 ubiegłego wieku, nawet po wprowadzeniu Curosurf na rynek. W efekcie tych badań opracowano doskonalsze i mniej inwazyjne metody podawania surfaktantu. Trwają też prace nad surfaktantem syntetycznym.

Ceremonia nadania tytułu doktora honoris causa odbyła się 10 maja w słynnej Sali Błękitnej (w której odbywa się też gala wręczenia Nagród Nobla) w ratuszu w Sztokholmie i została zwieńczona uroczystą kolacją w Złotym Teatrze.


Kliknij tutaj, aby wyświetlić informację Karolinska Institute o nadaniu tytułu.

 

###

 

O Grupie Chiesi
Międzynarodowa Grupa Farmaceutyczna Chiesi, z siedzibą w Parmie we Włoszech, prowadzi działalność w 27 krajach i jest obecna na rynku farmaceutycznym już od ponad 80 lat. Chiesi prowadzi badania, opracowuje i wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązania farmaceutyczne stosowane w leczeniu chorób układu oddechowego, w medycynie specjalistycznej i w leczeniu chorób rzadkich. Centrum Badań i Rozwoju Chiesi mieści się w Parmie (Włochy) i współpracuje z 6 innymi kluczowymi ośrodkami badań i rozwoju Grupy we Francji, Stanach Zjednoczonych, Zjednoczonym Królestwie i Szwecji, prowadząc programy badań przedklinicznych, klinicznych i rejestracyjnych. Grupa zatrudnia około 5700 pracowników. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.chiesi.com