Strona główna > O nas > Historia

Authorize the processing of personal data
Edit email address
Invalid email
Email Sent
Authorize the processing of personal data
 • Era pionierska

  1935-1955

  Firma powstała w 1935 r. w Parmie, gdy Giacomo Chiesi, chemik marzący o prowadzeniu badań, kupił Laboratorio Farmaceutico Parmense i rozpoczął karierę przedsiębiorcy.

   

  Na początku lat czterdziestych laboratorium zaczęło się rozrastać i sprzedawać produkty za granicę. Leki były eksportowane do Erytrei i Austrii. Jednak w 1944 r. wybuchła wojna i część firmy uległa zniszczeniu w nalocie bombowym, w wyniku czego wstrzymano wszelkie prace aż do zakończenia wojny.

   

  Gdy laboratorium wznowiło działalność, zatrudniono pierwszego współpracownika, a na rynek trafiła pierwsza oparta na penicylinie maść firmy Chiesi. W tym samym czasie Giacomo Chiesi rozważał zakup gruntu z zamiarem wybudowania na nim fabryki z prawdziwego zdarzenia. Nowa fabryka farmaceutyczna została otwarta w 1955 r., zatrudniała 50 osób i produkowała szeroki wachlarz cieszących się wzięciem leków.

 • Industrializacja

  1965-1979

  W 1966 r. Giacomo Chiesi przekazał kierownictwo firmy swoim dwóm synom Alberto i Paolo. Chiesi Farmaceutici była w tym czasie niewielkim przedsiębiorstwem, które planowało już jednak ekspansję na międzynarodowe rynki,

   

  Alberto i Paolo zapoczątkowali proces stałego rozwoju i industrializacji, otwierając w Brazylii pod koniec lat siedemdziesiątych pierwsze zagraniczne biuro firmy. Wypuszczenie na rynek w roku 1979 preparatu kortyzonowego Clenil, przeznaczonego do leczenia astmy, alergicznego nieżytu błony śluzowej nosa i zapalenia dróg oddechowych, stanowiło istotny punkt zwrotny w historii przedsiębiorstwa. Clenil został dobrze przyjęty, szczególnie w obliczu faktu, że na rynku brakowało skutecznych metod leczenia chorób dróg oddechowych, co utorowało drogę Chiesi Farmaceutici w tej dziedzinie.

 • Internacjonalizacja i trzecie pokolenie chiesi

  1980-2014

  Po sukcesie preparatu Clenil firma Chiesi włączyła do zakresu swoich zainteresowań także preparaty przeciwzapalne i przeciwbólowe, a w 1989 r. wypuściła na rynek Brexin, szybko działający lek przeciwzapalny, który nie podrażnia żołądka. Wkrótce Brexin był sprzedawany w 60 krajach, uzyskał certyfikat dopuszczający go na rynek amerykański, a obecnie jest chroniony międzynarodowym patentem. Po upływie prawie dziesięciu lat od zaistnienia w Brazylii Grupa nadal dynamicznie rozwija działalność na rynkach międzynarodowych, zarówno w krajach europejskich, jak i pozaeuropejskich. W okresie od 1987 r. firma Chiesi otworzyła oddziały w Pakistanie, Francji, Hiszpanii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Austrii oraz w krajach Europy Wschodniej, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, krajach Maghrebu, Turcji, Bułgarii, Chinach i w Skandynawii. Produkty, które Grupa oferuje od lat, przeznaczone do leczenia problemów układu oddechowego i sercowo-naczyniowego cieszą się ugruntowaną pozycją. Na rynek trafiają też produkty nowe przeznaczone do leczenia chorób noworodków, zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego i zaburzeń naczyniowych.

   

  Trzecie pokolenie Chiesi trafiło do firmy na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia, w różnych momentach i na różne stanowiska: Alessandro, Andrea, Giacomo i Maria Paola. Ich pojawienie się otworzyło nowe możliwości w zakresie badań i rozwoju: technologia Modulite® stosowana w produktach wykorzystywanych w leczeniu schorzeń dróg oddechowych, m.in. w leku Fostex®, połączenie substancji czynnych przeciwko astmie o stałych proporcjach w inhalatorze ciśnieniowym z dozownikiem z nowymi gazami pędnymi oraz opracowanie inhalatora suchego proszku typu NEXTHaler®. W 2008 r. firma Chiesi postawiła pierwszy krok w dziedzinie medycyny regeneracyjnej, zakładając Holostem Advanced Therapies Ltd, a w 2013 r., w wyniku przejęcia duńskiej firmy biofarmaceutycznej Zymenex, wkroczyła w obszar biotechnologii, co daje jej dziś pozycję innowatora w sektorze biofarmaceutyków.